Kinezjotaping

Centrum Rehabilitacji Tarnów – Lisia Góra

kinezjoteapia Tarnów

Kinezjotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, jest nieinwazyjną, skuteczną metodą terapii, stosowaną w rehabilitacji sportowej oraz medycznej. Terapię z powodzeniem stosuje się w wielu chorobach o podłożu neurologicznym, w wyniku których dochodzi do zmian w obrębie narządu ruchu. Kinezjotaping sprawdza się również w rehabilitacji po udarach, w dziecięcym porażeniu mózgowym, w stwardnieniu rozsianym, w chorobie Parkinsona. Wykazuje działanie przeciwbólowe, poprawia miejscowo krążenie limfatyczne i żylne.

Zastosowanie kinezjotapingu

Kinezjotaping znajduje zastosowanie w profilaktyce oraz leczeniu wielu schorzeń narządu ruchu wrodzonych oraz nabytych, w tym:

  • wad postawy
  • chorób zwyrodnieniowych (m.in. RZS, ZZSK, halluksy)
  • następstw urazów
  • przeciążeń powstałych w sporcie i w życiu codziennym, spowodowanych intensywną pracą lub długotrwałą pozycją siedzącą
  • w stanach niedoboru siły mięśniowej różnego pochodzenia m.in. po opatrunku gipsowym

Kinezjotaping jest również nieocenioną metodą terapii obrzęków limfatycznych. Plastrowanie dynamiczne jest wykorzystywane także w procesie uelastyczniania blizn oraz w redukcji cellulitu.

Jedną z podstawowych zalet kinezjotapingu jest działanie przeciwbólowe. Ponadto, w zależności od sposobu oklejenia, terapia działa wspomagająco na rozluźnienie lub wzmacnianie mięśni, stabilizację stawów, poprawia miejscowo krążenie limfatyczne i żylne.

Plastrowanie dynamiczne może być stosowane jako samodzielna forma terapii lub terapia łączona z terapią manualną, masażem, zabiegami fizykoterapeutycznymi oraz innymi ćwiczeniami.
Podstawowym elementem terapii są tapy, czyli specjalne, różnokolorowe i elastyczne plastry (taśmy) wykonane z bawełny. Plaster jest tkany w taki sposób, aby był rozciągliwy jedynie na swojej długości, a po aplikacji przepuszczał powietrze do objętej terapią skóry. Substancją klejącą jest w tym przypadku hipoalergiczny akryl.
Taśmy dostępne są w różnych kolorach i wzorach. Kolor plastra (poza białym!) nie ma znaczenia w procesie leczenia, wszystkie tapy posiadają takie same właściwości.

Tapy nie zawierają żadnej substancji leczącej (nie zawierają leków!), oddziałują jedynie mechaniczne na skórę, powięzie, tkanki podskórne oraz receptory czuciowe, wywołując lecznicze reakcje odruchowe przez 24 godziny na dobę w trakcie aktywności oraz w spoczynku.
Odpowiednio prowadzona terapia sprzyja poprawie mikrokrążenia limfy i krwi oraz usuwaniu obrzęków, a także koryguje nieprawidłowe ustawienie skóry, powięzi oraz powierzchni stawowych. Oddziaływanie metody na mięśnie polega przede wszystkim na pobudzeniu do pracy uszkodzonych mięśni, zmniejszeniu wygórowanego ich napięcia oraz przywrócenia pełnego zakresu ruchu w stawie.
Ciężar i elastyczność plastrów zbliżona jest do elastyczności i ciężaru skóry ludzkiej. Działanie terapeutyczne plastrów, po oklejeniu, wynosi ok. 120 godzin, czyli 5 dni – co czyni terapię kinezjotaping bardzo wygodną, czasowo i finansowo korzystną dla pacjenta.

Zabieg kinezjotapingu polega na oklejeniu tapami (aplikacji) miejsc wymagających terapii w ściśle określony sposób, dobierany indywidualnie do aktualnego stanu pacjenta, podczas każdej wizyty i na podstawie diagnozy wynikającej z przeprowadzonego wywiadu oraz badania wykonanego przez fizjoterapeutę.
Po pierwszej dobie od założenia, pacjent praktycznie traci poczucie oklejenia, niemniej terapia działa nieprzerwanie, wzmacniając proces samoregeneracji tkanek, do czasu ich usunięcia.
Terapia (w czasie trwania) nie ogranicza w żaden sposób ruchów ani aktywności pacjenta, nie powoduje zmiany trybu życia.
Po upływie czasu terapii (5 dni) możemy usunąć plastry samodzielnie lub zrobi to terapeuta. Plastrów nie należy gwałtownie zrywać, może wtedy dojść do uszkodzenia naskórka i uniemożliwienia założenia kolejnej aplikacji, gdy jest tego potrzeba.

Taśm nie należy ogrzewać, suszyć suszarką czy smarować maściami. Przycinamy jedynie ewentualne odklejające się zakończenia aplikacji, uniemożliwiając tym samym ich dalsze odrywanie się. W trakcie terapii możemy korzystać z kąpieli, pamiętając jedynie o tym, że ich długie moczenie może spowodować szybsze samoistne odklejenie.

zabieg kinezjoterapii Tarnów

Przeciwwskazania do kinezjotapingu:

  • tętniaki
  • niezrośnięte złamania
  • ostra faza reumatyzmu
  • zakrzepica
  • rany w obrębie części objętej terapią

Działanie kinezjotapingu:

Zmniejsza ból i nienaturalne odczucia skóry
Usuwa zastoje i obrzęki limfatyczne
Wspomaga pracę mięśni
Koryguje niewłaściwą pozycje stawu
Wpływa na funkcje mięśni
Redukuje zmęczenie mięśni
Poprawia funkcje mięśni nadmiernie rozciągniętych
Zmniejsza wzmożone napięcia mięśniowe
Zwiększa zakres ruchu
Usuwa ból

Wpływ na funkcję stawów:
Zmniejsza niewłaściwe ustawienie spowodowane dysbalansem mięśniowym
Zwiększa zakres ruchu
Zmniejsza odczucia bólowe
Normalizuje napięcie mięśniowe i powięziowe

Wpływ na funkcje układu limfatycznego:
Usprawnienie krążenia krwi i chłonki
Zmniejszenie zastojów tkankowych
Zmniejszenie stanów zapalnych
Otwarcie drenażu limfatycznego pod skórą
Zmniejszenia nienaturalnego czucia skóry i mięśni

Zastosowanie kinezjotapingu:
zespoły bólowe kręgosłupa
korekcja wad postawy np. okrągłe plecy
stany pourazowe mięśni i stawów
zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia
przyspieszenie wchłaniania krwiaka, wysięki
rozluźnienie mięśni nadmiernie napiętych
stymulacja mięśni osłabionych
ochrona stawów
działanie przeciwbólowe
redukcja zapalenia
zmniejszenie zastojów i obrzęków limfatycznych
zwiększenie lub ograniczenie zakresy ruchu

Szczegółowe zastosowanie kinezjotapingu:
uszkodzenie stawu łopatkowo-obojczykowegp
uraz więzadła krzyżowego przedniego, tylnego
zapalenie ścięgna Achillesa
zapalenia ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia
porażenie nerwu barkowego
zespół cieśni nadgarstka
zapalenie kaletki łokciowej i barkowej
haluksy
ból głowy, migreny, ból zatok
zapalenie ścięgna rzepki
ból w skoliozach
zapalenie powięzi
kinezjotaping jest bardzo skuteczny w walce z napięciem mięśni spowodowanym spastycznością