Dyskopatia

Centrum Fizjoterapii Tarnów – Lisia Góra

dyskopatia - rehabilitacja Tarnów

Dyskopatia jest chorobą bardzo powszechną. Jest jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa. Dotyczy wszystkich części kręgosłupa posiadających dyski (najczęściej lędźwiowego i szyjnego, rzadziej piersiowego).

Dyskopatia jest chorobą dysku – jego formą zwyrodnienia, czy uszkodzenia

Często przybiera postać przepukliny dysku. Jest to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego z następczym przemieszczaniem się jądra miażdżystego w kierunku światła kanału kręgowego. W konsekwencji przemieszczony dysk może powodować ucisk i podrażnienie rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych prowadząc do powstania rwy kulszowej, udowej lub ramiennej.

Najczęściej problem dyskopatii dotyczy ludzi w średnim wieku. Częstość występowania dyskopatii u ludzi starszych zmniejsza się, ustępując dolegliwością związanym z procesami zwyrodnieniowo-wytwórczymi. Przyczynami powstania dyskopatii są najczęściej duże przeciążania powstające podczas pracy fizycznej (podniesienie nadmiernego ciężaru) jak i długotrwała praca statyczna (praca za biurkiem, w samochodzie). Przykłady te, mogą być przyczyną pierwszych bólów czy stanów zapalnych, które później przerodzą się w dyskopatię. Efekt ten może przyspieszyć nieodpowiedni tryb życia (otyłość, brak ruchu, itp).

Objawem dyskopatii jest bardzo silny ból w obrębie kręgosłupa (stan ostry), który w pierwszym okresie często uniemożliwia poruszanie się. Jeśli objaw dotyczy odcinka lędźwiowego, często sylwetka w obrębie tego odcinka skręca się. Widoczne jest boczne przesuniecie miednicy względem kręgosłupa. Jest to reakcja obronna naszego układu mięśniowego przed dalszym podrażnieniem. Do objawów należy również ból promieniujący (drętwienie, mrowienie, palenie, zaburzenia czucia powierzchniowego), podrażnienie nerwów rdzeniowych prowadzące do rwy kulszowej, udowej i rwy ramiennej. W cięższych przypadkach mogą wystąpić niedowłady oraz osłabienie siły mięśniowej w kończynie.

W dyskopatii dochodzi do zmniejszenia się wysokości dysku (dehydratacja krążka), co skutkuje zwiększonym obciążeniem w stawach kręgosłupa i szybszym występowaniem zmian zwyrodnieniowych. Skutkuje to bólami kręgosłupa odczuwalnymi przez chorych zwłaszcza z tyłu kręgosłupa rozlewających się na boki. Pacjenci skarżą się wtedy na uczucie sztywności i bóle tuż po wstaniu z łóżka, które muszą „rozruszać, rozchodzić”. Bóle występują też przy dłuższych jednostajnych pozycjach ciała, po pracy fizycznej. Ulgę przynosi ruch.

Rehabilitacja dyskopatii w stanie ostrym polega na likwidacji bólu poprzez dobranie odpowiednich ćwiczeń fizycznych i pozycji odciążających dysk

Stosuje się również zabiegi fizykalne (np. elektroterapię, jonoforezę, krioterapię), które mają za zadanie zmniejszyć ból i stan zapalny. Po opanowaniu stanu ostrego stosuje się techniki specjalne (np. terapia manualna, terapia tkanek miękkich, MTG) w celu eliminacji bólu i zmniejszenia napięcia mięśniowego i przewróceniu pełnego zakresu ruchu w danym segmencie kręgosłupa.
Rehabilitacja u pacjentów dyskowych polega także na zbudowaniu tzw. stabilizacji centralnej poprzez indywidualnie dopasowane ćwiczenia zwiększające stabilizację aparatu mięśniowego.
Istotna jest również nauka i wdrożenie odpowiednich nawyków i utrwalenie przywróconej sprawności.

Może Cię również zainteresować: Bóle kręgosłupa | Bóle stawów | Bóle głowyWady postawy