Bóle kręgosłupa

Centrum Fizjoterapii Tarnów – Lisia Góra

ehabilitacja - ból kręgosłupa

Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym występowaniu zespołów bólowych kręgosłupa jest siedzący tryb życia

W dzisiejszych czasach przeciętny człowiek większość swojego życia spędza siedząc – pracuje w pozycji siedzącej (często przed komputerem), przemieszcza się środkami komunikacj, by dzień zakończyć przed telewizorem siedząc na kanapie. Takie ograniczenie, a w wielu przypadkach nawet całkowite zaniechanie aktywności fizycznej może prowadzić do wielu ciężkich schorzeń kręgosłupa.
Z jednej strony siedzący tryb życia,a z drugiej nadmiernie ciężka praca fizyczna, również może wywoływać dolegliwości bólowe kręgosłupa. Nadmierne przeciążanie struktur kręgosłupa powoduje szybsze zużywanie się kręgów oraz krążków międzykręgowych. Najczęstszym błędem popełnianym w trakcie pracy fizycznej jest podnoszenie ciężkich przedmiotów w niewłaściwy sposób. Wykonanie tego ruchu z prostymi ramionami, na wyprostowanych nogach i zgiętych w łuk plecach wielokrotnie zwiększa siły działające na kręgosłup. W przypadku zbyt słabych mięśni może dojść do przemieszczenia się krążka międzykręgowego z uciskiem na struktury układu nerwowego.
Olbrzymim problemem współczesnego świata jest również otyłość. Duża nadwaga powoduje, że na stawy kolanowe, biodrowe, ale również i na cały kręgosłup działają duże siły powodujące szybsze zużywanie się np. powierzchni stawowych i krążków międzykręgowych. Powoduje to zmiany zwyrodnieniowe i idące za tym dolegliwości bólowe ograniczające ruchomość kręgosłupa.

Częstą przyczyną bólu kręgosłupa jest stres.

Stres w pracy, problemy w domu, duże tempo dnia codziennego, brak relaksu, niewłaściwy wypoczynek czy nadpobudliwość wpływają na zwiększenie napięcia mięśniowego, a to doprowadza do wystąpienia dolegliwości bólowych.

Ból kręgosłupa to najczęściej złożony proces przeciążeniowy składający się z wielu czynników oddziałujących na siebie.

A są to:

  • urazy narządu ruchu;
  • nieprawidłowa pozycja siedząca i stojąca przyjmowana podczas pracy lub dnia codziennego;
  • otyłość, która wpływa na przeciążenia stawów i zużywanie się powierzchni stawowych;
  • wysoki wzrost;
  • ciąża, podczas której na skutek wydzielanych hormonów powodujących rozluźnianie aparatu więzadłowego, może dochodzić do zaburzenia statyki z obniżeniem sprawności ruchowej, środek ciężkości zostaje przesunięty do przodu, przez co kobieta zaczyna odczuwać bóle kręgosłupa;
  • uprawianie różnego rodzaju sportów, które angażują bardzo duże grupy mięśniowe;
  • ciężka praca fizyczna z narażeniem kręgosłupa na wstrząsy;
  • praca w systemie taśmowym, podczas której często wykonywanymi ruchami jest zgięcie lub rotacja;
  • stany depresyjne, którym towarzyszy mniejsza aktywność fizyczna

Do najczęstszych dolegliwości związanych z kręgosłupem należą:

  • ból w dolnej części kręgosłupa, który jest odczuwalny szczególnie podczas wstawania,
  • zesztywnienie i mrowienie pleców podczas wyprostowywania,
  • ból w odcinku szyjnym, który dodatkowo promieniuje wzdłuż ręki,
  • ból w odcinku piersiowym i lędźwiowym podczas kasłania czy też kichania,
  • ból głowy i potylicy podczas spoglądania w górę,
  • ból przy noszeniu ciężkich przedmiotów – najczęściej w odcinku lędźwiowym

Ze względu na przyczynę bólu, dolegliwości możemy podzielić na:

  • bóle związane ze zwyrodnieniem kręgosłupa,
  • reumatyczne bóle kręgosłupa,
  • bóle neurogenne,
  • bóle urazowe

fizjoterapia - bóle kręgosłupa - Tarnów

Rehabilitacja bólów kręgosłupa powinna być przeprowadzona indywidualnie. Podczas programowania rehabilitacji, terapeuta powinien dobrać ćwiczenia odpowiednie do danego zaburzenia w obrębie kręgosłupa, ponieważ każdą wadę postawy charakteryzuje inny dysbalans mięśniowy.
Dyskopatia szyjna i dyskopatia lędźwiowa wymagają rehabilitacji z użyciem metod kinezyterapeutycznych. Jedną z powszechnie stosowanych jest metoda McKenziego – wykorzystywana z dużym powodzeniem, pomagająca zmniejszyć ucisk, którego przyczyną jest przepuklina kręgosłupa drażniąca okoliczne struktury nerwowe.
Przepuklina kręgosłupa szyjnego, która nie wymaga operacji, jest leczona głównie przy użyciu tej metody.

Wykorzystuje się również zabiegi, takie jak techniki energizacji mięśni, techniki miękkotkankowe, terapia manualna

Mają one za zadanie przywrócić równowagę mięśniową i zapobiegać nawrotom dolegliwości bólowych w przyszłości.
Zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup to także wykorzystanie zmiennego pola magnetycznego, elektroterapii, krioterapii czy laseroterapii, ultradźwięków, które stosuje się głównie w stanie ostrym.
Z dobrym rezultatem praktykuje się również aplikacje przy użyciu taśm kinesiology taping, które mogą wpłynąć na ból pleców poprzez zmniejszenie nacisku na receptory bólowe. Wspomagają one także procesy regeneracyjne, ponieważ poprawiają ukrwienie.
Niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich pozycji ułożeniowych, które pomagają na ból w dyskopatii kręgosłupa – w szczególności w stanie ostrym. Istotne jest zwracanie uwagi na odpowiednią postawę podczas wykonywania codziennych czynności – poprzez zachowanie odpowiedniego ustawienia stawów, odpowiedniej pozycji pleców podczas dźwigania ciężkich przedmiotów.
Podczas siedzenia należy pamiętać o tym, że nie wolno zbyt mocno pochylać się do przodu, gdyż znacząco wzrasta wtedy obciążenie kręgosłupa mogące prowokować ból pleców, ból kręgosłupa czy objawy rwy kulszowej.

Zwyrodnienia kręgosłupa są jednymi z najbardziej bolesnych dolegliwości. Właściwe dbanie o kręgosłup pozwala dłużej utrzymywać go w dobrej kondycji. Warto zatem zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu i uprawiać sport. Istotna jest również gimnastyka i ćwiczenia nastawione na wzmocnienie mięśni międzyżebrowych. Regularne treningi umożliwiają łatwiejsze utrzymywanie prawidłowej sylwetki, dzięki czemu kręgosłup nie jest narażony na przeciążenia.

Może Cię również zainteresować: Bóle stawów | Bóle głowy | Dyskopatia | Wady postawy