Bóle głowy
Centrum Fizjoterapii Tarnów – Lisia Góra
Ból głowy dotyczy praktycznie każdego z Nas. Ponad 90% społeczeństwa dorosłych przynajmniej raz w życiu odczuwała silny ból głowy, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Natomiast blisko 75% z nich cierpi na napięciowy typ tego schorzenia, któremu często towarzyszy ból i sztywność karku.
Odpowiednio prowadzona fizjoterapia przynosi poprawę bardzo często już po pierwszej sesji terapeutycznej, bez stosowania dużych dawek leków przeciwbólowych, które w głównej mierze nie przynoszą pożądanych rezultatów.
Możliwe przyczyny napięciowego bólu głowy:
- Skrócenie struktur łącznotkankowych
- Punkty spustowe
- Uszkodzenia, któregoś składowego elementu odcinka szyjnego, po przebytym urazie, nawet kilka lat wcześniej
- Odwodnienie organizmu
- Zaburzenia snu
- Zaburzenia emocjonalne
- Nawyk zaciskania zębów
- Problemy ortodontyczne
Wyróżnia się dwa typy napięciowego bólu głowy:
Codzienny, chroniczny-ból o stosunkowo lekkim nasileniu. Taki ból powinien zostać jak najszybciej poddany leczeniu fizjoterapeutycznemu.
Epizodyczny– ten ból głowy, pojawia się w stresujących momentach, podczas zmian nawyków żywieniowych oraz po wysiłku. Często towarzyszy mu odczucie „pulsowania”.
Czynniki psychospołeczne wpływające na napięciowy ból głowy:
Stres – poczucie bycia przytłoczonym wymaganiami nakładanymi przez życie
Niepokój – wygórowany poziom troski i strachu
Dysfunkcje kognitywne – brak zrozumienia lub nieprawidłowej interpretacji faktów.
Stres w domu i miejscu pracy – napięcia czasowe, interpersonalne czyniące środowisko domowe lub pracy jako niesatysfakcjonujące.
Stres a napięciowy ból głowy
Ze względu na fakt, iż życie psychiczne człowieka jest bardzo złożone, konieczne jest uwzględnienie czynników społecznych oraz sposobów jakimi radzimy sobie ze stresem.
Traktując czynnik stresogenny jako element przyczynowy, należy podkreślić złożoność tego problemu, ponieważ bardzo często jest tak, iż mimo poprawy tkankowej po sesjach terapeutycznych problem nadal może się od czasu do czasu pojawiać.
Dużym niebezpieczeństwem wtedy jest pogorszenie jakości życia chorującego, obniżanie nastroju i wycofanie się z obowiązków a także przyjemnych aktywności fizycznych w tym spotkań ze znajomymi. W tym wypadku nieoceniona jest współpraca fizjoterapeuty z doświadczonym psychologiem. Jest to jednak niewielki odsetek pacjentów zgłaszających napięciowy ból głowy.
Leczenie fizjoterapeutyczne napięciowego bólu głowy
Skuteczną metodą z pozbyciem się objawów bólu głowy jest manualna terapia tkanek miękkich w wykonaniu fizjoterapeuty.
Terapia MTG
Masaż tkanek głębokich to ta mniej przyjemna forma masażu. Jest konieczna do opracowania napiętych, zaryglowanych w skróceniu lub rozciągnięciu mięśni, która powodują ból lub prowokują inne tkanki do manifestowania bólu.
Masaż tkanek głębokich, polega na synchronicznej pracy pacjenta z terapeutą. Pacjent wykonuje ruchy specyficzne dla danego mięśnia natomiast fizjoterapeuta opracowuje właśnie ten mięsień bardzo powolnym masażem, na zasadzie „zahacz i przesuń”.
Terapia jest wykonywana bez żadnego środka poślizgowego i jest powtarzana bardzo skrupulatnie. Jest ona nieprzyjemna wtedy, gdy mięsień opracowywany jest upośledzony napięciowo.
Terapia FDM
Terapia FDM wymaga najczęściej opracowania Przepukliny Punktu Spustowego. Pomiędzy żebrem a obojczykiem występuje charakterystyczne miejsce, w którym prawdopodobnie tworzy się rodzaj wypukliny tkanki miękkiej.
Przepuklina ta znacznie zmniejsza przestrzeń nadobojczykową, ograniczając swobodne poruszanie się poszczególnych struktur naczyniowych i nerwowych między sobą oraz upośledza przepływ impulsów nerwowych co powoduje nie tylko bóle głowy i karku ale bardzo często powoduje na przykład poranne cierpnięcia dłoni.
Terapia tą metodą przynosi niesamowite efekty, jest jednak dość bolesna choć najczęściej trwa bardzo krótko.
Terapia poizometryczną relaksacją mięśni
Polega na ułożeniu pacjenta w takiej pozycji, aby opracowywane mięśnie były maksymalnie (lecz bezboleśnie) rozciągnięte. W takich warunkach stosuje się techniki, które umożliwiają z zwiększenie długości mięśnia, poprzez naprzemienne 10- sekundowe napinanie go a następnie subtelne zwiększanie jego długości dłońmi terapeuty, tak aby osiągnąć zamierzony efekt w maksymalnie bezbolesny sposób.
Manipulacje i mobilizacje
Stanowią one cenny element terapii. Napięcie tkanek miękkich, jakiejkolwiek części ciała będzie prowokowało blokady stawowe ich okolicy. Kręgosłup szyjny jest wyjątkowo podatny na tego typu reakcje, dlatego oprócz terapii miękko tkankowej, stosuje się również komponentę stawową, która jest zupełnie bezbolesna.
Może Cię również zainteresować: Bóle kręgosłupa | Bóle stawów | Dyskopatia | Wady postawy